Haber

Çin’de sel sonrası salgın uyarısı

REUTERS

Doksuri Tayfunu’nun getirdiği şiddetli yağışlar Çin’i neredeyse sularla kapladı.

Sel felaketinin can kaybına neden olduğu Asya ülkesinde yüzbinlerce kişi tahliye edildi.

Salgın riski ortaya çıktı

Çin şimdi bir salgın riski altında. Sel suları çekilirken, ekin ve hayvan hastalıklarının yeni bir krizi tetikleyebileceğine dair uyarılar yapılıyor.

Son 60 yılın en kötü sel

Ülkedeki bazı şehirler, 33 kişinin hayatını kaybettiği son 60 yılın en kötü selinden sonra içme suyu kaynaklarını eski haline getirmek için mücadele ediyor.

Başkent Pekin ile son bulan Hebei eyaletinde tarım aletleri ve işyerleri imha edildi.

Hastalığa karşı eylem çağrısı

Tarım Bakanı Tang Renjian, yerel makamların ölü hayvanlar, haşereler ve böceklerin neden olduğu büyük salgınları önlemek ve kontrol altına almak için önlemleri artırması gerektiğini söyledi.

Hebei’deki çiftlikler felaketten ciddi şekilde etkilendi. Birçok hayvan telef olurken, tarım işleri kullanılamaz hale geldi. Çinli Bakan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Her seviyedeki tarım ve kırsal departmanlar, çiftçilerin afet durumunu gerçekten değerlendirmelidir. Çiftçilerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olunmalıdır. Afet kaynaklı yoksulluk önlenmelidir.

Yerleşim alanlarında dezenfeksiyon işlemi

Hebei’deki en kötü etkilenen şehir olan Zhuozhou’da, hastalığın yayılmasını önlemek için yerleşim alanlarını dezenfekte etti.

Su Kaynakları Bakanlığı, tedarik noktaları kurmak ve su kamyonları göndermek de dahil olmak üzere içme suyu kaynaklarının hızlı bir şekilde eski haline getirilmesi için acil durum müdahalesi ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu