Haber

Gerçek, photoshop değil! Güneş yüzünü böyle yapmış… İşte koruyucunun önemi!

Güneş kremi sürmezsek ne olur diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım.

Elbette vücudumuzun güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. Güneş paha biçilmez bir D vitaminidir. Ancak güneşin altında gözetimsiz yatmak, saatlerce güneş ışınlarına maruz kalmak, bronzlaştığımızı zannederken cildimize eziyet etmek demektir.

Küresel ısınmanın da etkisiyle ozon tabakasının incelmesi her geçen gün artmaktadır. Bu durumda güneşin tüm zararlı ve zararsız ışınları doğrudan cildimize yansır.

Güneş ışığı cilt katmanlarından geçen ultraviyole (UVA ve UVB) içerir. Hem UV A hem de UV B ışınları, kırışıklığa neden olan tahribatı bir yana, enfeksiyonlara karşı savunma sistemini zayıflatır.

Yaşlanmaya bağlı cilt bozukluklarına ve kansere neden olur. Bu nedenle günlük hayatımızda bile güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamalıyız.

güneş yüzündendi

Güneş kreminin önemi, haber değeri taşıyan bir deneyimle pekiştirilmektedir.

Kanada’da 28 yıldır tır şoförlüğü yapan Bill McElligot, mesleği gereği yüzünün sağ tarafından çok daha fazla güneş ışığına maruz kaldı. Dolayısıyla 69 yaşındaki sürücünün yüzünün iki yanı birbirinden oldukça farklı görünüyor.

Güneşin cilde verdiği zararı net bir şekilde görmenin mümkün olduğu ‘The New England Journal of Medicine’de yayınlanan fotoğrafta, McElligot’nun yüzünün sağ tarafının ortasında ’20 yaş fark’ var ve sol taraf.

horasanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu