İş

Modern Hiper Bütünleşik Altyapı (HCI), büyüme odaklı işletmeler için çok önemlidir

Günümüz bilgi çağında kuruluşlar, sahip oldukları verilerden en doğru biçimde yararlanmayı ve herkesin deneyimleyebileceği teknolojik yenilikleri geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu verinin gücünün kuruluşlar tarafından hızlı ve aktif bir şekilde kullanılması, hızla değişen pazarlara, müşterilere ve teknolojik koşullara uyum sağlama yeteneklerini artırmaktadır. Bunu başarmak için kuruluşların sistemlerini ve hizmetlerini daha fazla kontrol ve netlik sağlayan, BT altyapılarını düzene sokan ve otomatikleştiren bütünsel çözümlerle birleştirmeleri gerektiğine dikkat çekiliyor. Dell Technologies Kıdemli Analiz Mimarı Ergün ÇelikGeleceğin dijital liderlerinin geçmişin teknoloji yaklaşımları üzerine inşa edilmeyeceğini hatırlatarak, dijital yeniliği hızlandıran bir teknoloji temeli sağlamak için BT’nin dönüşmesi gerektiğini söylüyor.

Bu noktada Hyperconverged Infrastructure (HCI) olarak adlandırılan yaklaşımın önemine dikkat çekti. Çelik “Hiper Bütünleşik Altyapı, geleneksel ekonomide BT’nin yavaş devreye alınması ve karmaşık yönetiminin analizi olarak ortaya çıkan bir yaklaşımdır. ResearchandMarkets.com’a göre, 2020’de 7,8 milyar dolar olan küresel HCI pazarının, yüzde 28,1 bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) ile 2025’te 21,1 milyar dolara ulaşacağı iddia ediliyor. “Bu dramatik büyümenin nedeni, çok sayıda işletmenin kritik kabul edilenler de dahil olmak üzere çeşitli iş yüklerini çalıştırmak için HCI çözümlerini kullanıyor olmasıdır.”

HCI, dijital dönüşümün ihtiyaçlarını karşılıyor

Çelik HCI’nin önemini şu şekilde açıklıyor: “İnternet ekonomisi ve endüstriyel internetin ortaya çıkmasıyla birlikte HCI, “eski üç katmandan” (sunucu, ağ ve depolama) “yeni üç katmana” (çapraz mimari, hibrit çoklu bulut ve uygulama yeniliği). . HCI başlangıçta hızlı devreye alma, kolaylaştırılmış yönetim ve geliştirilmiş BT yanıt verebilirliğini hedeflerken, yaklaşımlar daha sonra dijital dönüşümün ihtiyaçlarını karşılamak için güncellendi. Hiper bütünleşik altyapılar yalnızca verimli, çağdaş endüstriyel internet uygulamaları sunmakla kalmadı, aynı zamanda endüstrilerin ortasında küresel işbirliği ve kümelenme sağladı. Yeni hiper bütünleşik platform, yalnızca klasik BT mimarisinin üç katmanını entegre etmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcı ihtiyaçlarına göre ön yapılandırma ve optimizasyon sağlar. Böylece BT’nin hızla devreye alınmasını, BT operasyonlarının ve bakım yönetimi prosedürlerinin basitleştirilmesini ve maliyetlerin düşürülmesini sağlar. Yeni hiper bütünleşik platform ayrıca, mimariler arası ve hibrit çoklu bulut kaynakları ve uygulamaları için yaşam döngüsü yeteneklerini geliştirmek üzere Yapay Zeka İşlemlerinden (AIOps) yararlanıyor ve hızlı yineleme ve uygulama geliştirmenin her zaman açık teslimi için çağdaş DevOps platformu yetenekleri sunuyor.”

Çelik, hiper bütünleşik platformun bu yeni 3 katmanının temel özelliklerine de değindi.

  • BT yöneticilerini akıllı mimariye sahip platformlarla güçlendirmek,
  • Uçtan merkeze ve çoklu bulut kaynak platformlarına yazılım tanımlı ağlar ve mikro segmentasyon sağlayarak Operasyon Teknolojisi (OT) yöneticilerine kolaylık,
  • IT – OT entegrasyonunun hızlandırılması,
  • İnternete hazır uygulama dağıtım platformları aracılığıyla uygulama geliştiricilere hazır altyapıların sağlanması,
  • Hiper bütünleşik platformlar ile genel bulut platformlarının sorunsuz entegrasyonunun sağlanması,
  • Kurumların dijital inovasyonu hızlandırma, dijital verimliliği artırma ve bulut kullanımını kolaylaştırma stratejilerine paralel olarak çoklu bulut mimarileri oluşturma imkanı sağlaması olarak sıralanabilir.”

Başarının sırrına yeni bir bakış açısı

Çelik, Son olarak, dijital dönüşümde başarıya ulaşmak için uçta verilerin analizine ve kullanımına yeni bir bakış açısı ve yeni bir yaklaşım gerektiğini vurguluyor: “Merkezde ve uçta çevik bir ortam elde etmek için BT yöneticileri, performans veya güvenilirlikten ödün vermeden standartlaştırılmış donanım ve yazılım kullanmalıdır. yazılım tanımlı altyapı sağlamak için veri merkezlerini ölçeklenebilir hiper bütünleşik sistemlerle modernize eder. Günümüzün çağdaş HCI sistemleri, bilgi merkezi modelinin ilk sürümlerinden temelde farklı olan ve yeni iş maliyeti avantajları sağlayan yeni bir aşamasını temsil ediyor. Genel olarak hiper bütünleşik altyapının kullanılması, daha düşük yatırım maliyetleri ve veri merkezi maliyetleri sağlayarak daha az riskle daha fazla operasyonel verimlilik elde edilmesine yardımcı olabilir.

Günümüzde daha fazla kuruluş, altyapılarını modernize ederken BT verimliliğine ulaşmaya ve BT maliyetlerini düşürmeye çalışıyor. Bu nedenle, HCI’nin yakın gelecekte ivme kazanmaya devam etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Bir zamanlar uzak ofislere ve şubelere yönelik olan bu çözüm, basitleştirilmiş çalışma modeli ve neredeyse tüm iş yüklerine hitap edebilme özelliği ile günümüzde merkez, bulut ve uçta kullanılabilmektedir. HCI’nın kolaylığı, ölçeklenebilirliği ve çevikliği, bilgi merkezi modernizasyonu için bir katalizör görevi görmeye ve kuruluşların BT operasyonlarını dönüştürmesine yardımcı olmaya devam ediyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu