Haber

Ücretli Öğretmenlik Köleliktir!

Ücretli Öğretmenlik tartışmaları devam ediyor! Eğitim sendikaları ücretli öğretmenlik konusunda görüşlerini dile getirdi.

Türk Eğitim Sendikası Başkanı Talip Geylan, taban ücretin altında personel çalıştırmanın cezai yaptırımları bulunduğunu belirterek, “Devletimizin bizzat bu kuralı ihlal ederek asgari ücretin altında gelirle fakülte mezunu öğretmen çalıştırması üzüntü vericidir.” dedi. Genel Önder Geylan, yapılacak en doğru şeyin ücretli öğretmenliğe gerek kalmayacak sayıda öğretmen ataması olduğunu belirterek, açıklamasında şunları söyledi:

“Ücretli öğretmenlik uygulaması istisnai durumlara yönelik bir GİYİNME önlemidir. Ancak ücretli öğretmen sayısının 80 bine ulaşması bu uygulamanın artık bir ÖĞRETMEN İSTİHDAM MODELİ haline geldiğini gösteriyor. Ücretli öğretmenlerimizin neredeyse tamamı taban fiyatın altında gelire mahkum ediliyor. ASGARİ FİYAT, herhangi bir ek nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlara ödenen TABAN FİYATTIR. İş kanunlarımıza göre herhangi bir işyerinde asgari ücretin altında gelire sahip personel çalıştırılması durumunda cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Ancak devletimizin kendisinin bu kuralı ihlal ederek, asgari ücretin altında gelire sahip fakülte mezunu öğretmenleri çalıştırması dokunaklıdır. Bu utançtan kurtulmamız lazım. “Bunu sağlamanın yolu da ücretli öğretmenliğe gerek kalmayacak kadar çok öğretmen atamaktan geçiyor” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu