Ekonomi

Kriptoda kaldıraçlı işlemleri önlemek için AB adımı

Avrupa Birliği’nin (AB) finansal sisteminin istikrarına tehdit oluşturabilecek olası riskleri belirlemek ve izlemekten sorumlu olan Frankfurt merkezli Avrupa Sistemik Risk Konseyi (ESRB), kripto para piyasalarının ve politikasının sistemik etkilerini öneren raporunu yayınladı. Kripto varlıkları ve merkezi olmayan finansın oluşturduğu riskler için seçenekler.

Raporda, geçtiğimiz yılın kripto para birimleri ve merkezi olmayan finans için çalkantılı geçtiği ve finansal sistem üzerindeki etkilerinin sınırlı olduğu belirtildi.

Klasik finans ve reel ekonominin ortasında yer alan kripto piyasaları ile çok az temasın bulunduğuna değinilen raporda, bu temasların hiçbirinin mevcut durumda bir önem arz etmediğine değinildi.

“Yakından izlenmeli”

Raporda, “Kripto para birimlerinin hızlı büyümesi ve yüksek oynaklığı göz önüne alındığında, sistemik riskler oluşturabilecekleri için yakından izlenmelidirler” denildi.

Kripto varlıklar ile klasik finans sistemi arasındaki temasın zaman içinde artacağına ve bu temasların hızlı bir şekilde tespit edilememesi durumunda risklerin artacağına işaret edilen raporda, kripto varlıklardaki gelişmeleri ve olası finansal istikrarlarını daha iyi anlamak için bazı politika seçenekleri tavsiyelerine yer verildi. Etkileri.

AB’nin olası finansal risk bulaşma kanallarını izleme kapasitesini geliştirmesi gerektiğinin belirtildiği raporda, bunun hem kripto segmenti ve klasik finansın ortasındaki kanallar hem de kripto şubesi içindeki kanallar için geçerli olduğu belirtildi. .

Standart raporlama ve kamuyu aydınlatma yükümlülükleri teşvik edilmelidir.

Raporda, bu alanda kriptoya maruz kalan bankalar, kripto riski taşıyan yatırım fonları ve kripto şubesindeki stablecoin ihraççıları ile e-cüzdan sağlayıcıları gibi klasik finans kuruluşlarının standart raporlama ve kamuyu aydınlatma yükümlülüklerinin teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Kripto varlıkları, kripto tabanlı kaldıraçlar, merkezi olmayan finans, staking ve kripto borcu gibi risklere karşı siyasi seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı raporda, kripto varlıklı yatırım fonlarına kaldıraç limitleri getirilmesi önerildi.

Bağlayıcı olmayan ESRB’nin tavsiyelerinin AB’nin gelecekteki kripto varlık düzenlemelerini oluşturması bekleniyor.

emirgazihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu